Chile kusi turystów

urozmaicona rzeżba powierzchni na pustyni AtacamaChile – jeden z najbardziej odległych od Polski krajów, pozostaje cały czas dla nas egzotyczny i enigmatyczny. Niewielu Polaków, w ostatnim czasie tam dotarło. Zazwyczaj cały czas Chile kojarzy się nam w Polsce z dyktaturą Pinocheta, z poezją Pabla Nerudy, a nielicznym z filmem i wydaną ostatnio u nas książką “Dom dusz”. Chile jest jednym z najciekawszych turystycznie krajów Ameryki Południowej. Jest to państwo najszybciej rozwijające się gospodarczo na całym kontynencie, jego tempo wzrostu ekonomicznego wynosi aż około 6 % rocznie. Posiada nieźle rozwiniętą bazę turystyczną, gęstą i bardzo dobrze utrzymaną sieć dróg kołowych oraz co bardzo ważne jest krajem wyjątkowo bezpiecznym i przyjaznym dla obcokrajowców.

Niesamowity kształt kraju wciśniętego między ośnieżone szczyty Andów a wybrzeże Pacyfiku powoduje bardzo dużą różnorodność klimatu, roślinności, stref przyrodniczych. Długość wybrzeża chilijskiego wynosi aż 4300 km, a szerokość kraju to zaledwie 200 km. Wybrzeże morskie na znacznym odcinku ma klimat pustynny, suchy to wpływ zimnego prądu morskiego. Czym dalej od wybrzeża i wyżej tym klimat staje się bardziej wilgotny. Na północy Chile, w pobliżu granicy z Argentyną i Boliwią znajduje się pustynia Atacama. Jest to najbardziej sucha pustynia na świecie. Średnio w roku spada tu zaledwie 10 mm deszczu tj. 10- krotnie mniej niż na Saharze. Są tu również miejsca gdzie deszcz nie padał od dziesięcioleci. Jest to najbardziej jałowy fragment naszego globu. Atacama położona jest na znacznej wysokości ok. 2400 ÷ 2600 m. npm to też różnice temperatur w ciągu doby są olbrzymie i wynoszą około 50 o C.jeden z wulkanów na Pustyni Atacama Pustynia otoczona jest licznymi wysokimi szczytami Andów, ich kulminacje przekraczają 6000 m. npm. Wiele najwyższych szczytów pokrytych jest warstwą lodu i śniegu. Jest to strefa wyjątkowo dużej aktywności sejsmicznej. Trzęsienia ziemi zdarzają się tu kilkaset razy w ciągu roku, to znaczy, że średnio występują one częściej niż raz na dobę. Nie brakuje tu także czynnych wulkanów oraz licznych gajzerów. Dużą atrakcję dla turystów stanowią też jedne z największych na świecie solnisk słynny Salar de Atacama. Jest to olbrzymie płytkie jezioro z bardzo słoną wodą otoczone potężnymi pokładami soli kamiennej.

wulkany przglądają się w wodach Jeziora ChungaraNieco dalej na północ, na granicy z Boliwią znajduje się jedno z najwyżej położonych na świecie jezior Chungara. Leży ono na terenie Parku Narodowego Lauca na wysokości 4500 m. npm. Brzegi jeziora otoczone są od strony północnej i wschodniej wysokimi stożkami wulkanów : Pomerape – 6240 m. npm, Quisiquisini – 5480 m. npm i najwyższym Parinacota – 6330 m. npm. Szczyty ich są ośnieżone i wspaniale odbijają się w wodach jeziora. Na śródgórskich halach pasą się stada wikuni. Są to dzikie krewne lam i alpak. Najwspanialszym widokiem jest jednak stado wzlatujących różowych flamingów. Turyści przed wyruszeniem na wysokogórskie szlaki mogą zatrzymać się w niewielkim schronisku prowadzącym przez strażnika parku narodowego. Specjalnością schroniska jest herbata przygotowywana z ziół górskich, pomaga ona w aklimatyzacji na tej wysokości.

JF pod Torres del PaineRównie ciekawe jak północ Chile, są jego południowe krańce – Patagonia, jest to najdalej na południe wysunięty fragment kontynentu południowoamerykańskiego. Są tu wspaniałe fiordy z spływającymi do nich lodowcami górskimi. Dużą atrakcję może stanowić też poznanie miast chilijskich, niektóre z nich to znane na świecie kurorty nadmorskie jak chociażby Vina del Mar znane jako Cudad Jardin, czyli miasto ogród Valparaiso czy trochę mniej popularna Arica, w której podziwiać można kościół San Marco de Arica zaprojektowany w 1875 roku przez Aleksandra Gustawa Eiffla.

Admin i Raul Nałęcz-Małachowski W Chile mieszka niewielka, ale bardzo dobrze zorganizowana Polonia. Polacy osiedlili się głównie w stolicy kraju w Santiago de Chile. Mają tu swoje organizacje polonijne, wybudowali polski kościół, w bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w głównym ołtarzu obok flagi chilijskiej wisi flaga polska. Co dwa tygodnie odbywają się nabożeństwa w języku polskim. Wśród Polonii chilijskiej spotkać można licznych łodzian. Najsławniejszym z nich jest znany reżyser i malarz Raul Nałęcz-Małachowski, który w ostatnim czasie wielokrotnie odwiedził Polskę. Jego najskrytszym marzeniem jest powrót do rodzinnej Łodzi.

Admin

 

Zostaw Komentarz