O Mnie

I. RODZINA

W moim domu rodzinnym od czasów, które pamiętam były książki podróżnicze i wielki, stary atlas świata. Były to moje ulubione „zabawki”, spędzałem przy nich wiele czasu. Poznawałem tajemniczy daleki świat. W wieku kilku lat mama zabrała mnie na pierwszy wyjazd w Tatry. Później była lektura książek Arkadego Fiedlera, Wiktora Ostrowskiego, Ryszarda Kapuścińskiego. Były interesujące programy telewizyjne realizowane przez Tony Halika, Ryszarda Badowskiego, Elżbietę Dzikowską.

Od 1980 jestem żonaty. Żona Anna, również geograf, wspiera mnie w realizacji pasji podróżniczych. Mamy dwie córki Katarzynę ( 1982 ) oraz Aleksandrę ( 1984 ). Przy naszych zainteresowaniach i przy naszym trybie życia nie miały szans, aby nie zachorować na poznawanie świata i ludzi. Od najmłodszych miesięcy przyzwyczajone były do wędrówek górskich, wycieczek rowerowych, spływów kajakowych … W 2000 roku, gdy miały odpowiednio 18 i 16 lat zabraliśmy je po raz pierwszy daleko w świat, pojechaliśmy na trekking do Nepalu, do sanktuarium Annapurny, a później były inne wyjazdy: Ekwador, Peru, Brazylia, Argentyna, Maroko … A teraz już same, bez nas poznają uroki świata.
W czerwcu 2011 urodziła się moja wnuczka Zuzia, czekam aby trochę podrosła i mam nadzieję, że ją również wspólnymi siłami uda się wprowadzić we wspaniały świat turystyki

II. WYKSZTAŁCENIE I PRACA NAUKOWA

W latach 1974 – 1978 studiowałem geografię na Uniwersytecie Łódzkim, w okresie 1976 – 1978 pełniłem funkcję prezesa Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Łódzkiego, byłem organizatorem i kierownikiem wielu obozów naukowych. W 1978 roku byłem pomysłodawcą oraz kierownikiem organizacyjnym wyprawy naukowo – poznawczej Uniwersytetu Łódzkiego „AZJA ‘ 78”.Wyprawa geografów trwała od sierpnia do grudnia i trasa jej wiodła m.in. przez : Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Irak, Syrię.

W 1978 roku ukończyłem najwspanialsze studia geograficzne i w tym samym roku podjąłem pracę w Instytucie Geografii Uniwersytetu Łódzkiego, w którym pracowałem na etacie asystenta i starszego asystenta naukowo – dydaktycznego do roku 1988.Zainteresowania naukowe : Polonia na świecie, geografia turystyki. Jestem autorem trzydziestu kilku publikacji naukowych: artykułów, notatek, sprawozdań i recenzji. Publikowałem je m.in. w Przeglądzie Polonijnym, Czasopiśmie Geograficznym, Turyzmie, Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, Actach Universitatis Lodzensis Folia Geographica. Jestem także współautorem i redaktorem publikacji „Polonia we Francji” , współautorem Atlasu Polonii Francuskiej ( nagroda II stopnia przyznana przez Rektora Uniwersytetu Łódzkiego ).

W roku 1983 byłem inicjatorem i organizatorem Tygodnia Gór, dużej imprezy ogólnopolskiej organizowanej cyklicznie w kolejnych latach.
W trakcie pracy naukowo-dydaktycznej na Uniwersytecie Łódzkim przygotowałem, opracowałem i realizowałem programy zajęć dydaktycznych z zakresu:
- przedsiębiorstwa turystycznego
- pilotaż i przewodnictwa
- podstaw geografii turyzmu
- reklamy i marketingu w turystyce
- geografii turystycznej Polski
- geografii turystycznej wybranych regionów świata

Zajęcia dydaktyczne prowadziłem także w : Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi, a także w filii Szkoły w Gostyninie, Studium Podyplomowym Turystyki Uniwersytetu Łódzkiego na wielu kursach organizowanych dla pilotów imprez turystycznych, a także przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. w ramach projektu „Turystyka Wspólna Sprawa”

III. DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA W TURYSTYCE

Na początku roku 1988 założyłem jedno z pierwszych prywatnych biur turystycznych w Polsce. Od początku działania Biuro Turystyczne „TOURPOL” nastawione było głównie na organizację specjalistycznych imprez dla dzieci i młodzieży oraz imprez turystyki krajowej.

”TOURPOL” i jego właściciel za swoją działalność byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani m.in. przez: Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Gospodarki, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łodzi. W latach 2005 – 2007 „TOURPOL” trzykrotnie z rzędu otrzymywał prestiżowy tytuł LIDERA POLSKIEJ TURYSTYKI przyznawany przez branżowy periodyk „Rynek Podróży”. W roku 2011 otrzymałem medal – Za Zasługi dla Turystyki.

wręczenie medalu "Zasłużony dla Turystyki"

W latach 1988 – 2009 Biuro Turystyczne „TOURPOL” obsłużyło ponad 160.000 turystów i wczasowiczów, rekrutujących się z Polski i zagranicy.

Od 2000 roku pomagam żonie prowadzić gospodarstwo agroturystyczne na Pojezierzu Gostynińskim położone nad Jeziorem Lucieńskim. Jest to szczególne miejsce, w którym chętnie spotykają się podróżnicy, geografowie, miłośnicy muzyki Skaldów, a także Polonusi, którzy docierają do nas z miłymi rewizytami. Spotykamy się i rozmawiamy pod drzewem podróżników.

IV. DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA ZWIĄZANA Z TURTYTYKĄ

Pełnione funkcje:
- w Izbie Turystyki Ziemi Łódzkiej byłem sekretarzem, a później prezesem w latach 1997 – 2001, od 2009 roku jestem członkiem honorowym Izby

- w Krajowej Radzie Regionalnych Izb Turystycznych pełniłem funkcję wiceprezesa w latach 2000 – 2001

- w Polskiej Izbie Turystyki Młodzieżowej w latach 2005 – 2009 byłem członkiem Komisji Rewizyjnej

- w Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego od 2007 do 2011 roku byłem członkiem Komisji Rewizyjnej.

- od 1997 roku jestem członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej Pilotów Imprez Turystycznych działającej przy Urzędzie Marszałkowski Województwa Łódzkiego

- w 2001 roku pracowałem w Zespole d.s. Promocji Łodzi przy Prezydencie Miasta Łodzi

- w latach 2006 – 2007 byłem członkiem Panelu Ekspertów do spraw oceny merytoryczno-technicznej projektów z zakresu „Turystyki” zgłoszonych do współfinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

V.ZAINTERESOWANIA, HOBBY

Wielką moją pasją są podróże, bliższe i dalsze. Po raz pierwszy w wieku 4 lat dotarłem w Tatry, zabrała mnie tu mama. Od tego momentu pokochałem góry i poznawanie nowych, nieznanych mi wcześniej miejsc. W góry zacząłem jeździć dość regularnie i często. Początkowo były to góry w Polsce, później pojawiły się Tatry Słowackie i marzenia o dalszych eskapadach. Zorganizowanie w 1978 roku wyprawy „AZJA’78” pokazało mi, że chcieć to móc. Od tego czasu myśl o dalekich wyjazdach zagościła na dobre w mojej głowie i w moim sercu. Od dwudziestu kilku lat organizuję je samodzielnie dla siebie i swoich najbliższych : rodziny i przyjaciół. Udało mi się tą moją pasją zarazić kilka najbliższych mi osób, bo w dobrym sprawdzonym towarzystwie najlepiej i najprzyjemniej poznaje się świat. Do tej pory zorganizowałem i poprowadziłem kilkanaście egzotycznych eskapad turystycznych m.in. do : Argentyny, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Nepalu, Indii, Tanzanii, Maroka i Madagaskaru. Poza chęcią poznania ludzi i świata interesuję mnie problemy związane z Polakami mieszkającymi poza granicami Polski. W trakcie każdego wyjazdu szukam ich śladów, staram się do Nich dotrzeć i poznać historię ich życia.
Plonem tych wyjazdów są m.in.
- liczne ( ponad 100 ) artykuły i reportaże opublikowane m.in. w : Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Poznaj Świecie, Voyagerze, Świecie Podróży, Dookoła Świata, Angorze, Wierchach, Dzienniku Łódzkim, Agroturyście, Super Trampie, Rynku Turystycznym, Tygodniku Podhalańskim, w polonijnej prasie ukazującej się w Nowym Jorku: Nowym Dzienniku, Polskim Partnerze, Super Expresie, Głosie Polskim ( Buenos Aires ), Polonicusie
( brazylijsko-polskie czasopismo wychodzące w Kurytybie )

- książka wydana w 2010 roku „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”. Publikacja ta uzyskała wyróżnienie w konkursie im. Szwarc – Bronikowskiego na książkę podróżniczą roku na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „MEDIATRAVEL” w 2011 roku

wystawa zdjęć "Uroki Polski" w Domu Polski w Buenos Aires- wystawy fotograficzne orgaznizowane m.in. w : Sao Paulo, Kurytybie, Buenos Aires, a także na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Łodzi, Klubie „Podróżnika”, Klubie „Olimpijka”, Klubie Nauczyciela, Uniwersytecie Łódzkim, przez Polskie Towarzystwo Geograficzne

z córką Katarzyną w Instytucie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku podczas prezentacji tematu "Polacy w Ameryce Południowej"

- prezentacje i wystąpienia na festiwalach podróżniczych i turystycznych w: Santiago de Chile, Buenos Aires, Kurytybie, Sao Paulo, Nowym Jorku w Instytucie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Domu Polskim Cracovia w Wallington, Explorers Festiwal, Media Travel, Międzynarodowych Targach Turystycznych w : Poznaniu „TOUR SALON”, w Warszawie, w Łodzi” NA STYKU KULTUR”, we Wrocławiu, Klubie Podróżnika, Uniwersytecie Łódzkim, Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu, Towarzystwie Naukowym Płockim, Ogólnopolskim Spotkaniu Obieżyświatów, Trampów i Turystów, Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi, Uniwersytetach Trzeciego Wieku w: Gliwicach, Radziejowie, Gostyninie

- cykle audycji radiowych w : Radio Łódź – Obieżyświat, Radiowe Podróże, Polskie Radio NYC w Nowym Jorku, Polskie Radio dla Zagranicy i Radio Koszalin
- programy telewizyjne w TVP Polonia, TOYA, Telewizji Kablowej TV- RET SAT – 1
- współpraca z portalami zajmującymi się problematyką polonijną chociażby: http://linktopoland.com/ , http://www.magazynpolonia.com/
oraz turystyczną, jak http://globtroter.info/
- osiągnięcia podróżnicze wyprawy NUEVO MUNDO zostały docenione przez organizatorów Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy” i w kwietniu 2013 roku wyprawie przyznano wyróżnienie w konkursie im. Tony Halika
Przygotowałem i opracowałem cykl zdjęć do przewodnika turystycznego po Polsce. Posiadam dużą kolekcję zdjęć ze świata i z Polski.

Poza podróżami i poznawaniem ludzi i świata moją wielką pasją jest muzyka zespołu SKALDOWIE, od ponad 40 lat jestem fanem zespołu.

polowanie w PantanaluJF pod Torres del Paineplakat prezentacji "Polskim szlakiem przez AP"plakat prezentacji "Polskim szlakiem przez AP"
reczenzja książki "Polskim szlakiem ..." w Tygodniku PodhalańskimJF z mrówkojademrodzina Fischbachów na Pustyni AtacamaJF z wodzem plemienia buszmenów w Tanzanii
u buszmenów w środkowej Tanzanii>JF w Polskiej Bibliotece im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires prezentuje zdjęcia z pierwszej polskiej wyprawy w Andy z lat 1933/34JF przed polskim schroniskiem w AndachJF przed polskim schroniskiem w Andach
z Raulem Nałęczem - Małachowskim w polskiej ambasadzie w Santiago de Chile, na ścianach obraz autorstwa Raula Nałęcza - MałachowskiegoJFsłynne drzewo podróżników w Budach Lucieńskich i ekipa z rejsu po wyspach tropikalnychsłynne drzewo podróżników w Budach Lucieńskich i ekipa z rejsu po wyspach tropikalnych