Pszczoły rozsławiły Kamianną
Niewielka, zagubiona wśród zielonych, zalesionych stoków Beskidu Sądeckiego, wioska Kamianna znana jest jako główny ośrodek apiterapi w kraju. Tradycje pszczelarskie w tym regionie są dość stare. Ale dopiero w 1972 roku w trakcie dorocznego Dnia Pszczelarzy Nowosądeckich rzucono ideę budowy Domu Pszczelarza, który miałby służyć bartnikom z całej Polski. Dzięki wysiłkowi miejscowej społeczności oraz wielu ośrodków pszczelarskich z kraju w stosunkowo niedługim czasie idea przerodziła się w czyn. Budowę domu rozpoczęto w 1979, a ukończono w 1983. Był to okres wyjątkowo niesprzyjający tego rodzaju inwestycjom, brakowało wszelkich materiałów. Wszystkie te trudności zostały pokonane i dla pszczelarzy z całej Polski oddano pierwszą tego typu placówkę, okazały murowany, dwukondygnacyjny budynek. Standardem porównywany z dobrymi ośrodkami wypoczynkowymi : pokoje z węzłami sanitarnymi, balkonami, dobrze wyposażona sala konferencyjna, sala telewizyjna, stołówka, kawiarnia.
Poza spotkaniami pszczelarzy z Polski, a także innych krajów świata do Domu Pszczelarza przyjeżdżać zaczęli coraz liczniejsi turyści i wczasowicze. Kamianna to wymarzone miejsce odpoczynku, położona z dala od miejskiego gwaru. Dziś większość wczasowiczów w Kamiannej to stali bywalcy, którzy docierają tu po raz kolejny. Ocenia się, że co roku przybywa tu około 150 tys. wczasowiczów i turystów. Dom Pszczelarza funkcjonuje przez cały rok oferując typowe pobyty wczasowe, wczasy 14 lub 21-dniowe z apiterapią, kolonie, zimowiska, „zielone szkoły, a także noclegi i wyżywienie dla grup wycieczkowych.
Dla miłośników aktywnego wypoczynku Kamianna ma też liczne atrakcje, w zimie korzystać można z wyciągu orczykowego o długości 600 m zlokalizowanego tuż przy obiekcie. Z góry zjeżdżać można trzema zróżnicowanymi pod względem trudności trasami.
W lecie wyciąg ten też funkcjonuje jest on udostępniony dla chętnych pragnących sprawdzić swoje umiejętności przy zjazdach na trakerach (hulajnogi wyposażone w silniki). Jest to chyba jedyna trasa tego typu w Polsce, na razie jeszcze stosunkowo mało spopularyzowana, ale z roku na rok zwiększa się ilość amatorów trakerów.
Okoliczne tereny nadają się doskonale do wycieczek rowerowych. Gospodarze wsi myślą też poważnie o stworzeniu stadniny koni, a znając ich zapał i gorliwość przypuszczać należy, że w najbliższej przyszłości wizja ta się urealni . Kamianna jest również dobrym punktem wypadowym do wycieczek górskich po Beskidzie Sądeckim, leży ona w środku trójkąta utworzonego przez Nowy Sącz, Krynicę oraz Gorlice. Blisko stąd na Halę Łabowską, na której stoi schronisko PTTK, gdzie za niewielkie pieniądze można zjeść wiele doskonałych potraw, w odróżnieniu od fatalnej kuchni w schronisku zlokalizowanym pod Jaworzyną Krynicką. Mając do dyspozycji własny samochód warto udać się na wycieczkę doliną Popradu.
Kamianna jest starą wioską założoną przez Łemków. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1637. W XIX wieku wybudowano tu pierwszą cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem Św. Paraskewii. Pod koniec ubiegłego stulecia była ona remontowana a w latach powojennych przeniesiono ją do Bukowca. W wyniku migracji ludności w okresie międzywojennym większość mieszkańców wsi stanowili wyznawcy prawosławia dla których w 1935 roku wybudowano drugą świątynię. Wg. ksiąg parafialnych na 450 mieszkańców wsi 405 było wyznawcami prawosławia, a pozostałych 45 to grekokatolicy. W tym czasie funkcjonowała we wsi dwujęzykowa jednoklasowa szkoła.
W 1947 roku w wyniku słynnej „akcji W” cała ludność łemkowska Kamiannej została wysiedlona. Do 1950 roku były to tereny zupełnie bezludne, aż do przybycia nowych osadników z innych rejonów Beskidu Sądeckiego, Pienin i Gorców. 10 lat później w 1960 roku do Kamiannej przybywają księża ze zgromadzenia Św. Filipa Neri. Inspirują oni mieszkańców wsi do działań na rzecz lokalnej społeczności. Mieszkańcy dla swoich potrzeb tworzą Ochotniczą Straż Pożarną, budują Dom Strażaka, drogi dojazdowe do wsi, własną wiejską elektrownię, wodociąg oraz w ostatnim czasie gazyfikują wieś. Księża, po zakończeniu budowy w 1983 roku Domu Pszczelarza, wznoszą duży Dom rekolekcyjno – wypoczynkowy Św. Filipa Neri. Oddany do użytku został 26 maja 1987 w dniu Św. Filipa. Ma on służyć głównie dla dzieci przyjeżdżających tu w celu ratowania i poprawy stanu zdrowia poprzez stosowanie apiterapi. Poza Kamiańskim Centrum Apiterapi powołano także Fundację „Serce dla dziecka”.
Apiterapia polega na leczeniu schorzeń różnymi produktami pszczelimi. Poza miodem, różnego rodzaju schorzenia, mogą być leczone także pyłkiem kwiatowym, mleczkiem, kitem oraz woskiem pszczelim.
Pyłek kwiatowy zawiera białko roślinne, mikroelementy, witaminy, aminokwasy i sole mineralne. Stosowany jest zazwyczaj przy osłabieniach, anemii, po wzmożonym wysiłku fizycznym i umysłowym, a również w leczeniu prostaty. Propolis w różnych postaciach tj. roztworów, maści, kremu, czopek stosowany jest przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych skóry, górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, poparzeniach, odleżynach, grzybicach, trudno gojących się ranach.
Przed zastosowaniem terapii wskazana jest konsultacja z lekarzem – specjalistą, który udziela porad zawsze w drugą sobotę i niedzielę miesiąca. Ciekawe i fascynujące życie pszczół można oglądać w udostępnionej do zwiedzania pasiece „BARĆ” prowadzonej przez pp. Nowaków. Znajduje się tu wiele nowoczesnych uli, obok których podziwiać też można stare zabytkowe, pięknie rzeźbione ule. Bezpośrednio przy pasiece zlokalizowano sklep, w którym nabyć można wszelkie produkty pszczele. Do wyboru jest kilkanaście przeróżnych gatunków miodu. Każdy z nich ma inny wygląd i smak, każdy pomaga leczyć innego typu schorzenia.
Gospodarze pasieki i Dom Pszczelarza widząc zainteresowania turystów i kuracjuszy problematyką apiterapii i w Kamiannej chętnie z uśmiechem na ustach udzielą wszelkich niezbędnych informacji, oprowadzą po swoim ukochanym terenie.
0